کانال هنر بلوچخانه » آثار هنری » عروسک‌های بومی سیستان و بلوچستان در جشنواره ملی اسباب بازی

عروسک‌های بومی سیستان و بلوچستان در جشنواره ملی اسباب بازی

عروسک‌های بومی سیستان و بلوچستان در جشنواره ملی اسباب بازی


عروسک‌های بومی سیستان و بلوچستان در جشنواره ملی اسباب بازی

به گزارش سایت هنرمندان بلوچستان به نقل از خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی کانون، سمیه سرگزی مربی مجتمع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان زاهدان به عنوان نماینده استان خود عروسک‌های بومی و محلی سیستان و بلوچستان را به مخاطبان معرفی می‌کند.
وی به معرفی اسباب‌بازی‌های بومی استان خود پرداخت: پوچانک، نخودک و اسبک اسباب‌بازی‌های بومی استان سیستان و بلوچستان هستند، نخودک عروسک کوچکی است که با نخود و یک چوب خلالی ساخته می‌شود، کودک می‌تواند روی صورت نخود نقاشی بکشد و با پارچه‌ی کوچکی برای آن چادر دست کند، این عروسک فقط برای بازی ساخته می‌شده است.
وی در عین حال با بیان این‌که عروسک پوچانک روایت دیگری دارد توضیح داد: این عروسک برای زنانی ساخته می‌شد که بچه‌دار نمی‌شدند، عروسک را به شکل یک نوزاد درست می‌کردند، سر یک چوب پارچه می‌بستند و او را قنداق پیچ می‌کردند، طبق افسانه‌ها این عروسک دعای مادران را مستجاب می‌کرده است و آن‌ها بعد از زایمان نیز به عنوان محافظ عروسک را در کنار فرزندشان می‌گذاشتند، در واقع این عروسک، یک الهه بارداری بوده است.
نماینده‌ی سیستان و بلوچستان در جشنواره اسباب‌بازی در مورد دیگر عروسک بومی سیستان و بلوچستان این‌طور گفت: اسبک از چوب گز ساخته می‌شود. چوبی L مانند را با پارچه می‌بستند و روی آن جوراب می‌کشیدند و به شکل اسب نقاشی می‌کردند تا برای پسربچه‌ها اسبی ساخته شود.
وی درباره ویژگی این اسباب‌بازی‌ها گفت: همان‌طور که مشخص است از امکانات بومی در ساخت این ابزار‌ها استفاده می‌شده است؛ چوب گز، نخود که کاشت استان بود و همچنین پارچه‌های به جا مانده از خیاطی زن‌ها، یا حتی استفاده از جوراب‌هایی که لنگه آن‌ها گم شده است، این عروسک‌ها علاوه بر سادگی، خلاقیت را در بچه‌ها افزایش می‌دهند؛ و هر سه به عنوان عروسک بومی محلی ثبت شده‌اند.
سرگزی از تجربه حضور خود در این جشنواره نیز سخن گفت: خوشبختانه غرفه ما با استقبال خوبی روبه‌رو بوده است، در هر روز حدود ۱۵۰ نخودک ساخته شده است و حدود ۵۰ اسبک و برپایی این نمایشگاه سبب خرسندی است چرا که این حرکت زنده کننده‌ی سنت‌هاست.
سومین جشنواره ملی اسباب‌بازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تا ۲۸ مرداد در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری واقع در خیابان حجاب ادامه دارد.اگه توی دانلود آهنگ مشکل دارید یا درخواست آهنگ دارید همچنین دیدن مطالب جدید به کانال و گروه تلگرامی ما بپیوندید برای عضویت در کانال و گروه هنر بلوچ اینجا balouchart_ir@ کلیک کنید
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all commentsبا عرض پوزش از شما سایت در حال بروزرسانی است در حال حاضر تصاویر و لینک های دانلود با مشکل مواجه هستند به زودی برطرف خواهد شد
+
0
دیدگاه شما را در باره این مطلب دوست داریم بشنویم لطفا نظر بدیدx