کانال هنر بلوچ

دانلود قرآن به صورت جز به جز و سوره ای

خانه » آثار هنری » زاهدان آذر ماه میزبان نمایشگاه صنایع دستی کشور است

زاهدان آذر ماه میزبان نمایشگاه صنایع دستی کشور است

زاهدان آذر ماه میزبان نمایشگاه صنایع دستی کشور است

زاهدان آذر ماه میزبان نمایشگاه صنایع دستی کشور است

به گزارش سایت هنرمندان بلوچستان به نقل از ایرنا – معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: نمایشگاه بزرگ صنایع دستی کشور 13 تا 17 آذرماه به میزبانی زاهدان مرکز این استان برگزار می شود.

محمد بهروز عیسی زهی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این نمایشگاه به همت بخش خصوصی در زاهدان برگزار می شود.
وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان با دارا بودن انواع صنایع دستی نظیر سوزن دوزی، سکه دوزی و حصیر بافی بلوچستان، سفال کلپورگان سراوان، سفال هلونچکان نیکشهر، خُلَک بافی، زیورآلات سنتی، گلیم بافی، سیاه دوزی، صنایع دستی دریایی و غیره می تواند حضور پررنگی در این نمایشگاه داشته باشد.
وی با بیان اینکه تا کنون 42 اثر صنایع دستی سیستان و بلوچستان موفق به اخذ نشان ملی مرغوبیت کالا شده اند گفت: بیش از 30 اثر نیز امسال در مرحله استانی نشان مرغوبیت را دریافت کردند و در حال سیر مراحل ملی آن هستند.
وی از برگزاری جشن جهانی شدن سفال کلپورگان در سراوان خبر داد و گفت: این جشن از سوی شورای جهانی صنایع دستی و با حضور ناظران این شورا و معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور 21 آذرماه در این شهرستان برگزار می شود.
به گزارش ایرنا شورای جهانی صنایع دستی، روستای کلپورگان سراوان را در شهریور ماه امسال به عنوان نخستین روستای صنایع دستی جهان ثبت کرد.
سفال کلپورگان شاهکار هفت هزار ساله زنان و مردان دیار نخل و آفتاب «سراوان» با شهرت جهانی و منحصر به فرد در میان سفالینه های تاریخی است.
کلپورگان روستایی در 25 کیلومتری شهر سراوان و 390 کیلومتری جنوب شرق زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان خواستگاه سفالی به همین نامست و آنچه امروز کلپورگان را از سایر نقاط متمایز کرده هنر سفالگری آن است.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان از افتتاح نمایشگاه صنایع دستی در میرجاه به مناسبت هفته بسیج خبرداد و گفت: این نمایشگاه امروز در غرفه های سوزن دوزی، سکه دوزی، گلیم بافی و حصیربافی راه اندازی شد.
وی افزود: در این نمایشگاه جاذبه های گردشگری شهرستان میرجاوه معرفی می شود.
تاریخچه صنایع دستی در سیستان و بلوچستان همچون دیگر مناطق ایران به گذشته های دور بر می گردد به طوری که بر اساس مشاهدات باستان شناسان نخستین شواهد دست ساخته ها در این استان را می توان ابزار سنگی ساخته شده توسط انسان در منطقه لادیز مربوط به دوره پارینه سنگی دانست اما آن چیزی که به صورت متداول به عنوان صنایع دستی عموم مردم می شناسند به سایت های باستان شناسی استان نظیر شهر سوخته با آثاری همچون حصیر بافی، پارچه بافی و ابزار چوبی با قدمت پنج هزار ساله بر می گردد.
به گفته بسیاری از کارشناسان صنایع دستی تجلی ویژگی های فرهنگی و مظهر تمدن انسان های هر جامعه در گذر تاریخ است.

اگه توی دانلود آهنگ مشکل دارید یا درخواست آهنگ دارید همچنین دیدن مطالب جدید به کانال و گروه تلگرامی ما بپیوندید برای عضویت در کانال و گروه هنر بلوچ اینجا balouchart_ir@ کلیک کنید
Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
دیدگاه شما را در باره این مطلب دوست داریم بشنویم لطفا نظر بدیدx
پخش آنلاین جزء اول قرآن کریم با صوت شیخ سدیس