کانال هنر بلوچ

دانلود قرآن به صورت جز به جز و سوره ای

خانه » اخبار فرهنگی هنری » تعیین 14 پایگاه استانی میراث فرهنگی در سیستان و بلوچستان

تعیین 14 پایگاه استانی میراث فرهنگی در سیستان و بلوچستان

تعیین 14 پایگاه استانی میراث فرهنگی در سیستان و بلوچستان

تعیین 14 پایگاه استانی میراث فرهنگی در سیستان و بلوچستان

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به ظرفیت استان به لحاظ آثار دیدنی و تاریخی 14 پایگاه استانی میراث فرهنگی تعیین تا آماده ثبت جهانی شوند.

به گزارش سایت هنرمندان بلوچستان به نقل از خبرنگاران جوان از زاهدان،مشتاق گوهری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  استان  افزود: با توجه به ظرفیت استان به لحاظ آثار دیدنی و تاریخی 14 پایگاه استانی میراث فرهنگی همانند زاهدان کهنه، دهانه غلامان، دره نگاران، جلگه چاه هاشم و غیره تعیین و برای بازسازی و مرمت آنها مدیر پایگاه مشخص شده است تا آماده ثبت جهانی شوند.

مشتاق گوهری افزود: اعتبارات میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان از 12 میلیارد ریال پارسال با رشد چهار و نیم برابری امسال به 55 میلیارد ریال رسیده است.

وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان با دارا بودن هزار و 700 اثر تاریخی، فرهنگی و غیره در 19 شهرستان یکی از استان های غنی کشور به لحاظ داشته های باستانی، تاریخی، فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که به گفته کارشناسان به اندازه یک کشور جاذبه تاریخی و گردشگری دارد.

گوهری افزود: سواحل زیبای ماسه ای و صخره ای، آثار تاریخی شهر سوخته و قلعه های باستانی، آب و هوای سرد و گرم، آبشارها و چشمه های آب گرم، باغات میوه های سردسیری و گرمسیری، نخیلات و مرکبات، غارها، رودخانه های سرسبز و پرآب، سنگ نگاه ها، محوطه های تمدنی و تاریخی بخشی از جاذبه های تاریخی و گردشگری در سطح استان سیستان و بلوچستان است که هنوز برخی از آنها در کشور ناشناخته مانده است.

وی  ادامه داد: در این میان لادیز و تمین میرجاوه، چشمه آبگرم بزمان، سراب یدوک، مجموعه تاریخی بمپور، دامن، کوه خضر ایرانشهر، کوه میتک، دورک، گورناگان، کوه روک، لهاباد، پیشین و دره سرباز، ایرندگان، تفتان جنوبی، کارواندر، سنگان، گلفشان پیرگل، تفتان(دشت دقال) گوهر کوه خاش، تنگ سرحه، گرگان نیکشهر، تنگه فنوج، آبشار آبند قصرقند، شهر سوخته، کوه خواجه، کرکویه، دهانه غلامان، میلک، هامونک و حوضدار هامون، تخت عدالت هیرمند، آشار مهرستان و آبشار آسپن دلگان از جمله مناطق نمونه گردشگری سیستان و بلوچستان محسوب می شوند.

اگه توی دانلود آهنگ مشکل دارید یا درخواست آهنگ دارید همچنین دیدن مطالب جدید به کانال و گروه تلگرامی ما بپیوندید برای عضویت در کانال و گروه هنر بلوچ اینجا balouchart_ir@ کلیک کنید
Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
دیدگاه شما را در باره این مطلب دوست داریم بشنویم لطفا نظر بدیدx
پخش آنلاین جزء اول قرآن کریم با صوت شیخ سدیس